נגישות

×
נווט עם מקלדת
כבויפעיל
גודל מסך וגופנים
אאאא
גוונים וניגודיות
רגיללבןשחור
כיבוי נגישות
0
  • אין מוצרים בעגלת הקניות.
החנות

המצב בישראל

 

זיהום אוויר קיים בכל מקום מודרני בשל צורת החיים שלנו. אנחנו מוקפים בתעשייה, בניה ובמקרה של ישראל גם במדינות שכנות הנלחמות בשימוש נשק ביולוגי וכימי.

המכשיר שלנו לא יכול לפתור את בעיית הזיהום החיצוני אבל הוא כן יכול לפתור את בעיית הזיהום בחללים פנימיים בהם אנחנו מבלים את רוב זמננו.

זיהום אויר במשרדים כסיכון סביבתי

בשנים האחרונות הולכת ומתגלה תמונה מדאיגה למדי על איכות האוויר שאנחנו נושמים בתוך חללים סגורים. למעשה, בנייני המשרדים המודרניים מכילים אלפי מזהמים: עובשים ופטריות מרטיבות שנצברת בתוך הבניין ובמערכות המיזוג, חלקיקים מאבק ומעשן סיגריות, נוכחות גז ראדון מהבטון או מהקרקע, עופרת שנמצאת בצבע קירות, אוזון הנפלט ממדפסות ומכונות צילום, רעלים שונים שנפלטים משטיחים ומרהיטים ועוד. כל אחד מהמזהמים הללו מצוי במשרדים בריכוזים נמוכים מאוד. בחינת השפעתו של כל מזהם בנפרד תביא למסקנה, כי השפעתו על איכות האוויר זניחה ואין בנוכחותו כל סכנה. אולם כשבוחנים את סך כל מקורות הזיהום בראיה כוללת ומקיפה ולוקחים בחשבון השפעות הדדיות וסינרגיסטיות של המזהמים השונים, הופך הניתוח למורכב הרבה יותר ובעל השלכות מעוררות דאגה. תוסיפו לכך, שבמרבית מגדלי המשרדים לא ניתן לפתוח חלונות ומסתמכים באופן בלעדי על אוורור באמצעות מערכת מיזוג האוויר, וכך נולדת תופעה של זיהום אוויר בחללים סגורים (IAP – Indoor Air Pollution).

הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מזיהום אוויר במשרדים

כדי להמחיש עד כמה התופעה חמורה, הסוכנות הפדרלית להגנה על הסביבה בארה"ב (EPA) הגדירה את זיהום האוויר בבניינים כאחד מחמשת גורמי הסיכון החמורים ביותר לבריאות הציבור. למעשה, על פי נתוני הסוכנות, הריכוז של חלק מן המזהמים עלול להיות גבוה פי חמישה (!) בתוך הבניין בהשוואה לאוויר שמחוצה לו. לזיהום הזה יש השפעה מיידית על בריאות העובדים: מתופעות מקומיות כמו סחרחורות, בחילות, עייפות, כאבי גרון, יובש בעיניים וכאבי ראש, דרך החמרת מחלות כרוניות כמו אסתמה וכלה בסכנת מוות מסרטן. לא מפתיע, שהתמודדות עם בעיית זיהום האוויר הפנימי נתפסת בארה"ב ובאירופה כמשימה לא פשוטה לאנשי התפעול, ליועצים המשפטיים ולאנשי הכספים.

בארה"ב הוגשו מספר תביעות נזיקין של עובדים כנגד מעסיקיהם על פגיעה בבריאות שנגרמה, לטענת התובעים מזיהום אוויר בסביבת העבודה. בישראל הנושא עוד לא מוכר, אולם בדומה למגמות רבות שאנחנו מייבאים מחו"ל, לא מן הנמנע שגם תביעות כאלה יצוצו בקרוב בישראל.
אולם ההשלכות של התמודדות עם זיהום אוויר פנימי לא חייבות להיות דרסטיות, כדוגמת תביעת נזיקין. עצם קיום התופעה מהווה פגיעה משמעותית בחברה. הערכות של מומחים שונים מדברות על פגיעה ממוצעת של כ-2% בפריון העובדים כתוצאה מהעדרויות תכופות מהעבודה, מחוסר שביעות רצון של העובדים ומתחלופה גבוהה שלהם.

למידע נוסף על מדד pm2.5 אנא גלשו לאתר www.aqicn.org

כתבות מעניינות בנושא:

  1. זיהום אוויר ביתי: מפגעים ופתרונות
  2. אמת מטרידה: זיהום בתוך הבית אין לאן לברוח
  3. Hydroxyl radical
  4. איך האווירה במשרד? מזוהמת למדי – ירוק

השאירו פרטיכם כאן ונציג של AirVaccine015 ייצור אתכם קשר בהקדם האפשרי